Bilecik Gezilebilecek Yerler 2023 (Ölmeden Gitmeniz Gerek!)

M.Ö 3000 tarihlerine kadar uzadığı düşünülen Agrilion antik kentiyle ünlü olan Bilecik, Marmara bölgesinin Güney Marmara bölümünde kalan küçük bir şehirdir. Bilecik şehri Karadeniz, İç Anadolu Bölgesi ve Ege ile Marmara Bölgesinin tam kesim çizgisinin üzerinde yer almaktadır. Yağış açısından yeterli miktara sahip olan Bilecik, yüzölçümünün yaklaşık %46’sının ormanlık alan olmasıyla birlikte orman zenginliği bakımından Türkiye’nin en şanslı yörelerinden bir tanesidir. Bilecik şehrine en çok yağış Ocak ve Mayıs aylarında düşmektedir. Ocak ve Mayıs aylarında Bilecik’i ziyaret etmek istiyorsanız yağışa karşı önlemlerini almayı unutmayın.

Bilecik’te Nerede Gezebilirim?

Bilecik şehrini ziyaret etmek istiyorsanız ve Bilecik hakkında herhangi bir yer bilgisine sahip değilseniz aşağıdaki listede yer alan yerlere gitmeniz Bilecik ilini sevmenizi sağlayacaktır. Bilecik’te bulunan tarihi ve kültürel bölgeler:

 • Bilecik Müzesi Müdürlüğü
 • Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi
 • Metristepe Zafer Anıtı
 • Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı
 • Şeyh Edebali Türbesi
 • Bilecik Saat Kulesi
 • Zincirli Kaya
 • Ertuğrul Gazi Türbesi
 • Dursun Fakıh Türbesi
 • Orhangazi Camii
 • Bayraklı Dede Türbesi
 • Hamza Bey Türbesi
 • Tarihi Küçük Hamam
 • Tarihi Bilecik Camisi

Yukarıda yer alan tarihi ve kültürel yerler Bilecik’in en gözde yerleridir. Gittiğiniz zaman bir çok ziyaretçi görebilirsiniz. Şehrin doğal güzelliklerini görmek isterseniz gidebileceğiniz bir kaç yer bulunmaktadır. Bunlar:

 • Merdivenli Kaya
 • Kömürsu Yaylası

Bilecik 2022 Yılı Güncel Nüfusu Kaç?

Osmanlı döneminde önemli bir yere sahiplik eden Bilecik alınan verilere göre en son geçen sene 86.443 kişi yaşadığı bilinmektedir. Erkek nüfusu 47.750, kadın nüfusu ise 38.690‘dir.

Bilecik İl mi İlçe mi?

Bilecik il mi ilçe mi diye bir soru daha önce duymuş olabilirsiniz. Bozüyük’te yaşayan insanlar Bilecik şehrinin daha küçük olduğunu düşünmesi sebebiyle Bozüyük’ün İl olmasını istiyorlar. Bozüyük ilçesinde bulunan imkanların fazlalığı sebebiyle, Bilecik şehrinin ilçe olmasını isteyen bir çok vatandaş vardır. Aynı zamanda Bozüyük ve Bilecik’in nüfus oranlarına bakıldığı zaman birbirlerine yakın rakamlar olduğu görülmektedir. Eğer Bozüyük ilçesinde yaşamaya başlarsanız Bilecik’in ilçe olması konusunda bir kanıya varabilirsiniz.

Şeyh Edebali Türbesi

Osmanlı Devleti’nin asıl kurucusu olarak bilinen Şeyh Edebali’nin Türbesi Orhan Gazi tarafından Bilecik’te yaptırılmıştır. Türbe işgal yıllarında zarar gördüğü için türbenin üzeri tamamen kiremit çatı ile örtülüp korumaya alınmıştır. Şeyh Edebali ve yakınlarının bulunmuş olduğu odada toplamda 7 büyük, 4 küçük sanduka bulunmaktadır. Bahsi edilen bu odanın tavanı kubbeli bölümden farklı olarak dikdörtgen şeklindedir. Bu türbenin içerisinde mescid ve misafirlerin kalabileceği bir misafirhane bulunur. Ahi Reisi Şeyh Edebali Kendisini ziyarete gelenlere ve kendisini dinleyenlere

“Toprağa bağlanın. Suyu israf etmeyin. Mirasınızın sağlam kalmasına dikkat ediniz. Veriniz, cömert olunuz elleriniz yumuk kalmasın. İlim sahiplerini koruyunuz. Ağaç dikiniz. Ödünç aldığınızı fazlasıyla iade ediniz. Kuran-ı Kerimi güçlü olmak için okuyunuz. Bağınızı bahçenizi viran bırakmayınız. Hadis ezberleyiniz. Bildiklerini öğretenler unutmazlar. Asıl ölüm ilimden payını almayanlaradır. Faydalı ile faydasızı bilenler bilgi sahipleridir..” der ve sürekli tavsiyelerde bulunurdu.

Bilecik Şeyh Edebali Türbesi

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi

Bilecik’e bağlı Söğüt ilçesinde bulunan Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi’nin ne zaman yapıldığı bilinmemesiyle birlikte 1900’lü yıllarda belediye reisi olarak bilinen Memiş Ağa tarafından “sargı evi” olarak inşa edildiği biliniyor. Sargı evi adıyla bilinen yer eskiden Dispanser olarak kullanıldığı tahmin ediliyor. Ahşap işçiliğiyle dikkat çeken müze alaturka kiremitle kaplı olması ile tarihsel bir atmosfer yaşatmaya devam etmektedir.


Devam edeceğiz…

Oy Ver
[Total: 1 Average: 5]

Araç Kurtarıcı Yol Yardım

Eskişehir, İnegöl, Bilecik ili ve Bozüyük İlçesinde 7/24 yol yardım, oto kurtarma, çekici hizmeti vermekteyim. 20 yıllık profesyonel tecrübe ile kurumsal olarak yolda kalan tüm müşterilere hizmet veriyorum. Bilecik ilinin tüm ilçelerinde oto kurtarma için arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Çekici Çağır!
ÇEKİCİ ÇAĞIR!
Merhaba Size 7/24 Kurtarıcı Gönderebiliriz.
Lütfen Konumunuzu Gönderin!